انواع هدلایت

به زبان ساده، هدلایت به لامپ های نسل جدید خودرو گفته می شود. لامپ های پر نور و قوی که این روز ها مورد توجه بسیاری از صاحبان خودرو قرار گرفته است. عبارت هدلایت در صنایع خودروسازی بیانگر تمامی پکیج چراغ جلو خودرو است نه لامپ آن و اما در عرف بازار لامپ چراغ جلو خودرو هدلامپ گفته می‌شود. اما به سبب آنکه لامپ‌های LED چراغ‌های اصلی خودرو به هدلایت در بین راننده ها شناخته شده‌اند در این نوشتار از همین نام برای معرفی آن‌ها استفاده می‌کنیم اما آخر آنچه به نام هدلایت در بازار خودروی داخلی (و حتی بازارهای جهانی) معرفی می شود در اصل یک لامپ با منشا  نوری LED است. نور دهی هدلایت ها بخاطر بهره گیری از تکنولوژی ال ای دی و اس ام دی، قوی و در عین حال نسبت به لامپ های مشابه مانند زنون از مزیت هایی برخوردار است.

انواع فناوری هدلایت

به‌طورکلی می‌توان فناوری نوردهی در طیف های وسیع خودرو را در سه طبقه بندی کرد یعنیHalogen ، HID و LED که به‌صورت خلاصه دو نمونه اول یعنیHalogen و HID از سری های اولیه ای هستند که قدمت بیشتری دارند و با تلفیق از الکتریسیته و گاز کار می‌کنند و LED مدرن ترین فناوری موجود در بازار خودرو  بوده که از نظر کارایی تفاوت زیادی با فناوری‌های قبلی خود دارد.

غالب مشتریان هدلایت در بازار دو طیف می باشند: 1- مشتریانی که به دنبال افزایش میزان نوردهی می باشند 2- مشتریانی که می خواهند رنگ نور تغییر کند. البته در این بین دسته طیف سوم نیز موجود بوده که اکثرا به دنبال اعمال نوردهی بیش از حد و خارج از قاعده در چراغ‌های جلو خودرو هستند و به مطلوب بودن و کارایی نور اهمیت نمی‌دهند.

 

خرید منطقی هدلایت

شاید اگر شما هم یکی از علاقه مندان به  هدلایت به دلیل  افزایش قدرت نور خودرو خود می باشید پس از مراجعه به چند فروشنده و شنیدن توصیه چند فروشنده در آخر یکی از چند صد مدل هدلایت موجود در بازار را انتخاب و نصب کرده‌اید اما پس از نصب و سپری شدن زمان کمی از رانندگی در شب، آن طور که تصور می کردید از خرید خود خرسند نشده‌اید. دلیل آن واضح است؛ چون هدلایت ‌های مرغوب و استاندارد در بازار بسیار کم یافت شده  و یا قیمت بالایی دارند و اکثر محصولات موجود غیراستاندارد است.شما می توانید در فروشگاه mzm از مشاوره کامل و تخصصی و رایگان ما بهره مند شوید.

 

مزیت هدلایت LED

فناوری نوین LED (Light Emitted Diode) همچنان ازجمله گران‌ترین فناوری‌ها در صنایع روشنایی محسوب می‌شوند و با کمی ارزیابی و باقیمت‌های تقریبی امروز و در نظر گرفتن سود تقریبی 100 درصدی مغازه‌داران در فروش هدلایت، می‌توان دریافت که یک هدلایت با رنج قیمت 5-20 دلاری که تقریبا سهم  عمده ای از هدلایت ‌های قابل فروش در بازار را شکل می‌دهد چه میزانی از کیفیت را ارائه می‌کند! با چنین نرخ هایی سازنده ناچار به استفاده از LED‌های ارزان‌قیمت و کم کیفیت، مدارهای متوسط و سیستم خنک‌کننده سطح پایین بوده تا بتواند هزینه‌ها را کنترل کند و خروجی چنین مجموعه‌ای نوردهی نامرغوب و عمر پایین است. لامپ‌های هالوژنی و فیلامانی که بر روی مدل های متعددی از خودروهای داخلی قرار دارند بازدهی معادل 20لومن/وات دارند. به این ترتیب بابت هر 1 وات توان مصرفی 20 لومن نور به ماشین می دهند که این اعداد در مورد HID و زنون‌ها در حدود 50لومن/وات و LED‌ها 100لومن/وات است. پس چرا علی رغم راندمان مطلوب لامپ‌های LED، پس از نصب هدلایت‌های متفرقه نور مطلوب را به دست نمی‌آوریم اما همان لامپ هالوژنی اورجینال در ظاهر نور بیشتری تولید می کند؟

کلیدی ترین بخش چراغ یک خودرو Reflector و یا در واقع کاسه آن است که فرایند انعکاس و پخش مطلوب نور توسط منبع نور (لامپ) را دارد. کلیه کاسه چراغ‌ها بر اساس اصول مهندسی نور تولید می‌شوند تا بهترین درصد پوشش نور را داشته باشند. ایجاد خط Cut Off و روشنایی حاشیه و کف مسیر  جزو وظایف رفلکتور است. موقعیت قرارگیری لامپ (منبع نور) در رفلکتور حالت بسیار کلیدی در بازدهی و پرتاب نور دارد. به عنوان نمونه کلیه لامپ‌های پایه H7 بر طبق یک استاندارد و ابعاد و اندازه یکسان (با توان مصرف مختلف) تولید می‌شوند که انواع رفلکتور با پایه H7 تطابق کامل با این لامپ را نشان خواهند داد.

یکی از علت های اساسی راندمان نا مناسب هدلایت‌های متفرقه پس از نصب، بر هم خوردن حالت قرارگیری منبع نور در کاسه است. اگر میخواهید هدلایت مناسب داشته باشید به فروشگاه mzm سر بزنید.

انواع هدلایت

هدلایت مناسب برای شما کدام است؟

هدلایت ها را می توانید در کاسه چراغ جلو و پروژکتور های داخل سپر استفاده کنید. همانطور که می دانیم در هر خودرویی دو جهت نور که به آن ها نور بالا و نور پایین گفته می شود وجود دارد. خودرو های امروزی از پروژکتور های داخل سپر نیز به جهت بهتر کردن کیفیت نور دهی نیز بهره می برند. هر کدام از موارد گفته شده دارای یک سوکت خاص و یک طراحی منحصر به فرد برای قرار گرفتن پایه ی لامپ هستند. به این دو عامل مختصرا ” پایه” می گویند.

 

پایه های هدلایت

پس متوجه شدیم که نور بالا، نور پایین و پروژکتور ها هر کدام پایه ی خاصی دارند که برای نصب هدلایت باید پایه ی مناسب برای کاربری مورد نظر را انتخاب کرد. برای مثال شخصی برای تهیه ی هدلایت اقدام می کند. خودروی او تویوتا کرولا بوده و پایه های اختصاصی برای نور بالا، نور پایین و پروژکتور های این خودرو به ترتیب H1 , H7 و H11 می باشد. پس با توجه به کاربری هدلایت باید پایه مناسب را انتخاب کنید. البته دانستن پایه لامپ ها جنبه ی تخصصی داشته و این انتظار از خریداران هدلایت نیست که پایه ی لامپ ها را بدانند. بدون شک فروشنده های هدلایت خود از این موارد اطلاع دارند به همین دلیل شما می توانیدذ به راحتی و با مشاوره رایگان از سایت و فروشگاه mzm هدلایت مناسب خود را خریداری کنید .

 

برخی پرفروش ترین هدلایت های کمپانی mzm 

mzm
می 27, 2021
برچسب ها :

این مقاله بدون برچسب است.